A tisztítószerek hatékonysága számos tényezőtől függ, melyek közt a hőmérséklet az egyik legjelentősebb. Sok takarító esküszik a forró vízre, de vajon ez minden esetben szükséges és mindig megfelelő? Mi azt a nézetet osztjuk, hogy takarítani mindig a felületnek és a szennyeződésnek megfelelő hőmérsékletű vízzel érdemes, de mit is jelent ez pontosan? És van-e olyan, amikor a meleg víz éppen árt a tisztítandó felületnek? Lássuk a válaszokat!
Mit tesz a meleg víz a tisztítószerek hatékonyságával?
A meleg víz jobban oldja a zsírt, de a tisztítószerek hatékonysága is növelhető vele, mivel fokozza a bennük található aktív hatóanyagok működését. A laboratóriumi vizsgálatok és a gyakorlati tapasztalatok is azt bizonyítják, hogy a vegyi reakciók sebességét a nagyjából 50 Celsius fokos hőmérséklet jelentősen megnöveli. Ez azt jelenti, hogy jó meleg vízzel gyorsabban és hatékonyabban takaríthatunk. Ez különösen a zsíros, olajos szennyeződéseknél látványos különbség a hidegebb vizes takarításhoz képest.
De persze nem csak a munkához használt víz hőmérséklet számít. Önmagában a forró víz is sokmindenre képes, éppen ezért olyan hatékonyak a gőztisztítók. Ám számos szennyeződés igényli a jó minőségű tisztítószert és a megfelelően megválasztott technológiát is. Különösen igaz ez ott, ahol fertőtleníteni kell vagy igazán makacs kosszal állunk szemben.
A profi takarítás, főleg, ha irodatakarítás vagy egyéb munkahelyi, üzemi takarítás történik, előkészítéssel kezdődik. Ha kellően meleg az „áztató”, előoldó tisztítószeres víz, oldat, amit használunk, a munka egy része már ezen a pontos elkészül. A meleg előkondicionáló gyorsabban behatol a szennyeződésekbe, és fellazítja azokat. Folteltávolításkor is nagyon fontos, hogy az adott felületnek, anyagnak megfelelő meleget használjuk. Az olyan foltok, mint a zsíros, olajos szennyeződés, vagy ami elszíneződést okoz, meleg víz esetén jobban kioldódik a szövetből vagy az adott felületről. Lehet alkalmazni gőzölést is. Fontos azonban mindig figyelembe venni a tisztítandó anyag hőtűrő képességét. Az öblítés hőmérséklete is meghatározó, mert jobban oldja ki a vegyszermaradványokat és gyorsabb száradást eredményez.
Mikor nem jó a túl magas hőmérséklet?
Nem minden anyag és felület bírja a magas hőmérsékletet. A velúr, a bársony, egyes műbőrök, műszálas anyagok, műanyagok nem bírják a túl meleg vízzel történő tisztítást. Ilyen esetekben a forró víz nem hogy nem hatékony, de fakulást vagy szerkezeti károsodást eredményezhet. Ha a tisztítószerek hatékonysága már káros, a munka kárt okoz és nem nagyobb tisztaságot.
Ezért is fontos hozzáértők, például leinformálható takarítócég segítségét kérni, ha kényes felületekkel vagy makacs szennyeződésekkel kell elbánni. Irodatakarítás vagy intézmények, üzletek takarítása során kulcsfontosságú a megfelelő eljárás. Mi például ismerjük az általános szabályokat, azonban mindig a konkrét helyzethez igazítjuk a tisztítószert, a víz hőmérsékletét, a takarító eszközt és a tisztítás módját.
A jó takarítás nem csak az eszközökről vagy a vegyszerekről szól, hanem a döntésekről is. A Serverin Takarító Szolgálat csapata olyan szakemberekből áll, akik nemcsak rutinosan kezelik a takarítóeszközöket, de értik is a tisztítás kémiáját. Menjen biztosra, hívjon minket!
Hagyj üzenetet