A szamárköhögés (pertussis) egy súlyos légúti betegség, amelyet a Bordetella pertussis baktérium okoz. Az elmúlt évtizedekben a védőoltásoknak köszönhetően sikerült jelentősen csökkenteni az előfordulását, azonban az oltások elhanyagolása és a védettség csökkenése miatt az utóbbi években ismét növekedett az esetek száma. Most, hogy megint felütötte a fejét és már lassan járványról beszélhetünk, ha így folytatódik, mi sem mehetünk el mellette szó nélkül.A személyes higiénia és a szakszerű takarítás, mely alapos fertőtlenítéssel együtt ér valamit, hozzájárulnak a kór terjedésének visszaszorításához. Mi ehhez értünk, a fertőtlenítéshez, a kifogástalan takarításhoz, de most nézzük meg közelebbről, mi is ez a pertussis!
A szamárköhögés története és kialakulása
A szamárköhögést először a 16. században írták le, és egészen az 1940-es évekig jelentős járványokat okozott világszerte. A betegség különösen a gyermekek körében volt pusztító, gyakran halálos kimenetelű. A védőoltások bevezetése előtt a szamárköhögés a csecsemők és kisgyermekek egyik leggyakoribb haláloka volt. Az 1940-es években kifejlesztették az első pertussis vakcinát, amelyet később kombináltak a diftéria és tetanusz oltással (DTP). Ez a kombinált oltás rendkívül hatékonynak bizonyult, és a szamárköhögés eseteinek száma drasztikusan csökkent.
Azonban a védőoltások hatékonysága az évek során csökkent, mivel a baktérium mutációi és a természetes immunitás csökkenése miatt a védettség idővel enyhül. Az oltási fegyelem csökkenése, valamint a védőoltásellenes mozgalmak térnyerése is hozzájárult ahhoz, hogy az utóbbi években ismét növekedett a szamárköhögés eseteinek száma, különösen a fejlett országokban, ahol korábban a betegség gyakorlatilag eltűnt.
A szamárköhögés tünetei és lefolyása
A szamárköhögés egy rendkívül fertőző betegség, amely cseppfertőzéssel terjed, és általában 7-10 napos lappangási idő után jelentkeznek az első tünetek. A betegség több fázisban zajlik le:
Katarrális fázis: Ez az első szakasz, amely 1-2 hétig tart. A tünetek hasonlóak a náthához: enyhe köhögés, orrfolyás, láz, könnyezés. Ebben a szakaszban a betegség nagyon fertőző, de a tünetek nem specifikusak.
Paroxizmális fázis: Ebben a szakaszban jelentkeznek a jellegzetes rohamokban jelentkező köhögések, amelyeket a szamár hangjához hasonló hang kísérhet. A köhögési rohamok során a beteg nehezen kap levegőt, és fulladásszerű állapot is előfordulhat. Ez a szakasz hetekig, akár hónapokig is eltarthat.
Rekonvaleszcens fázis: A betegség súlyosságának csökkenése után a köhögési rohamok ritkulnak, de a teljes gyógyulás akár hónapokig is eltarthat.
Ez a megbetegedés különösen veszélyes a csecsemők és kisgyermekek számára, mivel náluk a betegség súlyosabb lefolyást mutathat, beleértve a tüdőgyulladást, agykárosodást és halált is. A halálozási arány csecsemőknél és alacsony immunitású személyeknél a legmagasabb. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint évente körülbelül 300 000 haláleset köthető a szamárköhögéshez, különösen a fejlődő országokban, ahol az oltottsági arány alacsonyabb.
A szamárköhögés megelőzése és a megelőzés jelentősége
A szamárköhögés elleni legjobb védelem a védőoltás. Az oltási programoknak köszönhetően a betegség előfordulása jelentősen csökkent, de nem szűnt meg teljesen. Az oltásokat rendszeresen kell frissíteni, mivel az idő múlásával a védettség csökkenhet. Fontos, hogy ne csak a gyermekeket, hanem a felnőtteket is emlékeztető oltásokkal védjék, különösen azokat, akik csecsemőkkel és kisgyermekekkel kerülnek kapcsolatba.
A szamárköhögés világszerte jelentős közegészségügyi probléma maradt, és a járványok kialakulása ismét felhívja a figyelmet az oltások fontosságára. Azok az országok, ahol a védőoltási fegyelem szigorú, alacsonyabb szamárköhögéses esetekről számolnak be, míg azokban az országokban, ahol a védőoltások elfogadottsága csökkent, növekedést figyeltek meg.
Összegzésképpen, a szamárköhögés egy komoly, de megelőzhető betegség, amely különösen a csecsemőket és a gyengébb immunrendszerű embereket veszélyezteti. A védőoltások a leghatékonyabb eszközei a betegség elleni védekezésnek, és mindenkit arra ösztönzök, hogy kövessék az oltási ajánlásokat, ezzel is hozzájárulva a szamárköhögés visszaszorításához és a közegészségügyi biztonság fenntartásához.
Hagyj üzenetet