A laminált bútorok tisztítása igényel némi plusz odafigyelést, leginkább az állagmegóvás érdekében. Nem szabad csak úgy, bő vízzel és durva tisztítókkal nekik esni, de néha a foltok eltávolítása gondot okozhat. Hogyan oldjuk meg ezt úgy, hogy a bútor sokáig ép és szép maradjon? A takarítás és ezen belül főleg az irodatakarítás szakértőjeként rengeteg különböző felülettel és anyaggal találkozunk. Köztük sérülékeny, laminált bútorokkal is, nem csak tömör fával vagy fémmel, üveggel, műanyaggal stb. Íme néhány fontos tudnivaló a jó munkához, hogy otthon is tisztán tarthassa és megóvhassa berendezését.
Mik azok a laminált bútorok?
A laminált bútorok tisztítása akkor lesz igazán szakszerű, ha meg is értjük, miért kell rájuk különösen vigyázni. A szóban forgó bútor olyan bútordarab, amelynek felületét vékony műanyag réteg borítja, hogy megvédje a bútor alapanyagát, általában faforgácslapot vagy MDF-et, és esztétikusabb megjelenést biztosítson. Ezek a bútorok lehetnek tartósak és könnyen karbantarthatók, de érzékenyek a nedvességre és karcolásokra, így nem mindegy, hogyan mossuk le őket.
A laminált bútoroknak számos előnye van. Ezek a bútorok népszerű választásnak számítanak a modern otthonokban, mivel stílusosak, megfizethetőek és igen sokféle megjelenésű közül válogathatunk. Azonban néhány hátrányukkal is tisztában kell lenni.
Először is, érzékenyek a nedvességre, és ha túl sok víz éri őket, a laminálás felválhat vagy a bútor megduzzadhat. Ezt hívjuk nedves korhadásnak, ami semmivel sem jobb állapot, mint a szokványos száraz korhadás. Tönkremegy a faanyag mindkét esetben. Másodszor, a laminált felületek hajlamosak a karcolódásra, különösen, ha éles tárgyakkal érintkeznek. Harmadszor, a laminált bútorok nem javíthatók olyan könnyen, mint a tömör fa bútorok, mivel a sérült laminált réteget nehéz cserélni. Negyedszer, a laminált bútorok élettartama rövidebb lehet, különösen, ha intenzív használatnak vannak kitéve.
Így lesz hatékony a laminált bútorok tisztítása
A laminált bútorok tisztítása könnyű feladat és csak egy kis odafigyelésre van szükség az állagmegóváshoz. A munka első lépése mindig a porolás. Használjunk puha, száraz mikroszálas törlőkendőt a por és a laza szennyeződések eltávolításához. Ez megakadályozza, hogy a por és a szennyeződések dörzsölődése karcolásokat okozzon.
A napi tisztításhoz használjunk enyhén nedves törlőkendőt. Kerüljük a túlzott vízhasználatot, mivel a túl sok nedvesség károsíthatja a laminált felületeket. A legjobb, ha egy puha, nedves kendőt használunk, amelyet előzőleg alaposan kicsavartunk. Töröljük át a bútorokat, majd azonnal töröljük szárazra egy másik puha kendővel.
Laminált bútorok tisztítása során kerüljük az erős vegyszereket és súrolószereket, mivel ezek károsíthatják a felületet. Ehelyett használjunk kifejezetten laminált bútorokhoz ajánlott tisztítószereket, vagy készítsünk saját lemosóvizet. Egyszerű, kézkímélő, de nem balzsamos mosogatószer és langyos víz bőven megteszi. Érdemes mégis az ápolószerrel dúsított bútortisztítót választani, mert ahogy laminált padlónak, úgy ezeknek a bútoroknak is jót tesz a „hidratálás”.
Végül, ami nem szabad kihagyni az a szárazra törlés. Mivel túl forró vízzel nem érdemes laminált felületeket mosni, a víz nem fog gyorsan elpárologni. Töröljük át, szárítsuk mielőbb ezeket a bútorokat, mert a víz nem barátjuk.
A bútoraink tisztítása és karbantartása tehát egyszerű, ha betartjuk a megfelelő óvintézkedéseket és tisztítási módszereket. A rendszeres portörlés, a megfelelő tisztítószerek használata és a karcolások elkerülése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy bútoraink hosszú élettartamúak és esztétikailag vonzóak maradjanak. A munkahelyen pedig a laminált bútorok tisztítása és minden takarítási feladat kerülhet szakértő kezekbe is, azaz a miénkbe!
Hagyj üzenetet